CYKLISTIKA

Dĺžka trate: 30 Km

Panská Javorina Myslíkovou cestou

Na Panskú Javorinu najrýchlejšou "Myslíkovou" cestou.
Na Panskú Javorinu vedie niekoľko značených trás priamo z Duchonky. Tú najkrajšiu a najjednoduchšiu ale nenájdete nikde zaznačenú a pozná ju len málo ľudí.
Štartujeme od novej recepcie kempu smerom k pomníku a následne k lesníckym bytovkám. Odtiaľ pokračujeme smer Kulhaň, kde sa aktuálne buduje expozícia starej úzkokolajovej železnice. Od tejto expozície pokračujeme ešte necelý kilometer po asfaltke a následne odbočíme vľavo na bielu násypovú cestu označenú ako "Swietelsky". Tu si treba dať pozor nakoľko tá sa asi po 500 metroch rozdvojuje a správna cesta je ta vľavo. Cesta s veľmi príjemným sklonom a povrchom nás asi za hodinu sviežej jazdy dovedie popod Myslíkov vrch až na Jamku. Od Jamky na Panskú Javorinu je to už po značenej trase. Táto preverí naše cyklistické schopnosti. Stúpanie je o niečo strmšie, ale stále zjazdné. Asi po 20 minutach sa dostaneme na lúku pod rozhľadňou Panská Javorina. Dovolím si tvrdiť, že výhľady z tejto rozhľadňe sú tie najkrajšie zo všetkých rozhľadní v pohorí Považškého Inovca. A tie jesenné dvojnásobne.
Pokračujeme širokou zvážnicou smerujúcou na východ až po "Horná eržina lúky”, kde sa cesta stáča ostro vľavo. Pokračujeme ašte asi 2 km a následne sa pripojíme na starú asfaltku smerujúcu na Kulháň. Kto sa chce vyhnúť ľuďom a zjazdu po asfalte, môže si túto túru ešte o niečo predĺžiť odbočenim asi v polke kopca vľavo (viď GPX a mapu) a vychutnať si lesné cestičky s pekným zjazdom až do doliny, ktorá vedie k chate Mankovec. Odtiaľ je to už na skok na Kulhaň, kde si počas sezóny môžte dať legendárneho údeného pstruha alebo malinovku. Z Kulháňa pokračujeme po asfaltovej ceste cez prírodnú rezerváciu Čepušky naspäť na Duchonku. Celá túra je stredne náročná vyžadujúca si už istú dávku kondície. Celý okruh sa dá zvládnuť svižným tempom za 2,5 hod. Terén je dobre zjazdný v oboch smeroch a vhodný aj pre elektro bajk.
Dĺžka - 30 km
Prevýšenie - 780 m
Čas - cca 3 hodiny

Zobraziť mapu Stiahnuť gpx

Dĺžka trate: 45 Km

Z Duchonky na vrch Marhát (748 m n/m)

Z Duchonky na Marhát je jedna z tých túr pre náročnejších cyklistov. Technicky síce nie je moc náročná ale o to bohatšia na výhľady a vyžaduje už istú mieru kondície. Jediným cieľom tejto túry nie je len vrch Marhát s výškou 748 m, ale pre milovníkov histórie je to aj hradisko Valy Bojná alebo malebné osady na západnej strane pohoria Inovec. Dokonca je pekne viditeľný aj hrad Tematín od Ranču Jelenie Jamy.
Vyrážame z kempu na Duchonke okolo pomníka smer Závada a Záhrady. Za dedinkou Záhrady končí asfaltka a pokračujeme vpravo smer Zľavy, kde je stara horáreň. Pokračujeme až na stanovisko "Pod mačacou skalou", kde odbočíme doľava na Bojnú. Asi po 4 km dorazíme na rázcestie pri ranči pod Babicou. Tu sa držíme vpravo a sledujeme značky Valy Bojná, ktorých je tu neúrekom. Pokiaľ ste doposiaľ nenavštívili toto hradisko, tak sa oplatí urobiť si malú zachádzku.
Od hradiska vedie až po Jelenie Jamy najnáročnejší úsek nakoľko cesta môže byť po jesenných dažďoch dosť vymytá a miestami riadne rozblatená. Lúka pod Jeleními Jamami je veľmi fotogenická a je vďačným objektom na fotkách. Od Jeleních Jám na vrchol sú to necelé 2 km.
Samotnému vrcholu dominuje okrem veľkého zeleného kríža aj 17 m vysoká rozhľadňa stojaca na hranici troch krajov. Nitrianskeho, Trenčianskeho a Trnavského. V minulosti tu bolo tiež hradisko, čomu svedčí množstvo vykopávok. Pred nami je ta krajšia časť túry a to dlhý zjazd. Vraciame sa na Jelenie Jamy a pokračujeme smerom na Kostoľný vrch. Cesta je dobre značená, nás cieľ je Nová Lehota. Kým sa k nej dostaneme čakajú nás ešte 3 osady. Nový Majer, Dominova Kopanica a Dastyn. V poslednej spomenutej je výborná kyselka. Jej prameň sa nachádza hneď vedľa cesty. Ďalšou zastávkou je Nová Lehota, známa aj ako "Horna Dolná" z rovnomenného seriálu. Často sa tu natáča, takže je veľká pravdepodobnosť že budete musieť počkať kým dotočia ostrú.Táto malebná dedinka žije seriálom a je často navštevovaná jeho fanúšikmi. V dedinke pokračujeme odbočkou vpravo, smer Podhradie. Od bývalej horárne Janiš nás čaká chuťovka v podobe dlhého tiahleho stúpania, ktoré je miestami výživné. Ale dnes už posledné. Vrchol je zdolaný pri značke "Pod smutným vrškom". Odtiaľ môžete pokračovať po červenej na Dolné Zľavy a údolím Železnica na Duchonku. Ak používate navigáciu a máte naše GPX, pokračujte smer podhradie a asi po 1 km odbočte prudko vľavo, cez starú rampu. Tu začína krásny ale nenáročný zvlnený zjazd až k Duchonka landu.
Cela Turá je náročnejšia len kondične. Neprekvapí vás tu žiaden ťažký terén. Celý okruh je bohatý na "ciele", takže si ho môžete naplánovať kľudne aj ako celodenný výlet.
Doporučujeme si stiahnuť GPX a použiť ho na navigáciu. Nie vždy používame značené trasy a často uľahčí orientáciu.
Dĺžka - 45 km
Prevýšenie - 900 m
Typ - xc
Čas - 4,5 hod

Zobraziť mapu Stiahnuť gpx

Dĺžka trate: 27 Km

Z Duchonky na vrch Úhrad 68 5m.n/m

Výjazd na Vrch Úhrad je stredne náročná túra a kondične ju zvládnu aj mierne pokročilí. Práve na tejto trase sa mi osvedčili bezdušové plášte. Trail z vrcholu miestami prekrýva malinčie a napriek tomu som ešte ani raz nelepil. Môžem len doporučiť. Úhrad sa nachádza presne oproti Topoľčianskemu hradu a taktiež bol v dávnej minulosti hradiskom, čo dokazujú aj stále rozpoznateľné zvyšky opevnenia na vrchole. Vyrážame od recepcie kempu na Duchonke smerom k pomníku a pokračujeme na Závadu, Záhrady a odtiaľ pokračujeme k horárni na Zľavy. V letných mesiacoch tu majú v ohrade krásne kone a kozu Lízu (naozaj neviem ako sa volá). Kedysi tu chovali aj muflóny, ale tie som už dlhšie nevidel... . Za horárňou začína stúpanie krásnym hustým lesom. Po pár zákrutách sa dostaneme k rázcestníku "Pod mačacou skalou". Tu odbočíme strmou cestou vpravo a pokračujeme ešte pár zákrut výživným stupákom. Po náročnom stúpaní si konečne užijeme len asi 2 km dlhý mierne zvlnený terén. Značenie tu nie je celkom ideálne a hlavne odbočku na Úhrad môžte ľahko prehliadnuť. Tá sa nachádza na ďalšej väčšej križovatke, ktorá pôsobí ako otočisko pre lesnú techniku. Tu sa vyberieme zasa vpravo, terén je o niečo prudší, ale vrchol je na dosah a tých posledných par sto metrov už nie je problém bajk vytlačiť. K samotnému vrcholu už bicykel neberieme, vedie k nemu len úzky chodník hustým lesom, ktorý sa nachádza presne oproti drevenej informačnej tabuli "Úhrad". Dominantou tohto vrcholu je výhľad. Ako na dlani máme neďaleký Topoľčiansky hrad a v pozadí pohorie Tribeč. Táto túra je zokruhovaná, preto sa nevraciame, ale pokračujeme ďalej po absentujúcej značke. Ako som už spomínal, z vrcholu vedie pekný trail, ktorý môže byť v lete trochu prerastený malinčím. Pri značke na strome nezabudnite odbočiť vľavo, smer zjazdovka Podhradie. Aj tu si užijete krásne zjazdy až po panoramatickú výhliadku, ktorá sa nedá prehliadnuť. Tribeč sa nám otvorí v celej svojej kráse. Od tohto miesta sa držíme zvážnice vľavo. Táto nás dovedie až na rázcestník "Pod smutným vrškom". Tu máme 2 možnosti. Buď po červenej značenej na Dolné Zľavy a cez údolie Železnica na Duchonku, alebo náš tip - smerom na Podhradie a asi po 1 km pri starej rampe ostro doľava. Tu vás čaká pekný dlhý vlnitý zjazd až k Duchonka land. Naše túry sú vyskladané tak aby ich štart a cieľ bol na Duchonke a mal z nich každý cyklista maximálny pôžitok. Preto sa vždy nedržia existujúceho značenia. Odporúčame si stiahnuť GPX a vložiť v telefóne do mapy. Uľahčí vám to orientáciu a znásobí pôžitok.
Dĺžka - 27 km
Obtiažnosť - stredná
Čas - 2, 5 hod
Prevýšenie - 550 m
Doporučenie - na každú túru si zoberte základné náradie a náhradnú dušu v prípade bezdušovych plášťov, sadu na lepenie.

Zobraziť mapu Stiahnuť gpx