ŠPORT

Mapa športov

6 5 3 13 12 10
# Názov športu
3 SUP's UP Požičovna Paddleboardov na Duchonke
5 Požičovna vodných bicyklov Delfín
6 Malá pláž
10 Herňa na pláži
12 Veľká pláž
13 Beach volejbal

Po stopách Veľkomoravskej riše na Vrch Úhrad.

Vrch Úhrad (685 m n/m) sa nachádza západne od dedinky Podhradie, ktorá leží len pár kilometrov od Duchonky. Presun autom trvá cca 10 min.
Najjednoduchšie je zaparkovať pod cintorínom, odkiaľ vedie priamy chodník do malého lyžiarskeho strediska. Vrchol Úhradu sa vypína nad zjazdovkou. Chodník k nemu je značený modrou značkou a začína na ľavej strane zjazdovky. Asi v jednej tretine zjazdovky odporúčame odbočiť zo zjazdovky do lesa a urobiť si malú zachádzku, ktorá sa isto oplatí. Nachádza sa tam jaskyňa Opálená skala, ktorá má dĺžku 50 m a hĺbku okolo 13 m. Žije v nej až 6 druhov netopierov a je voľne prístupná.
Od jaskyne pokračujeme opäť nahor popri zjazdovke stále po modrej. Na konci zjazdovky sa nám otvoria krásne výhľady na celé Topoĺčany a pohorie Tribeč. Pokračujeme hustejším lesom až na vrchol.
V dobe Veľkomoravskej ríše bol Úhrad jedným zo strážnych hradísk medzi Ponitrím a Považím. Pozostatky opevnenia sú dodnes viditeľné a ľahko ich nájdete. Výnimočnosť miesta podtrhujú aj historické svedectvá v podobe vykopávok, siahajúce až do staršej doby železnej - halštatu.
Celú atmosféru dotvára aj krásny výhľad z vrcholu na Topoĺčiansky hrad. Ten môžte navštíviť pri spiatočnej ceste, nájdete ho len pár minút od parkoviska.
Táto túra je stredne náročná, vyžadujúca si už miernu zdatnosť pohybu v horách.
Vzdialenosť - 11 km
Prevýšenie - 300 m
Čas - cca 3 hod.
Doporučená výbava - obuv s vhodnou podrážkou, paličky, proviant (voda).

Zobraziť mapu Stiahnuť gpx

K Zázračnej studničke v údolí Železnica

Veľmi ľahká túra, ktorá je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi kľudne aj s kočíkom, trojkolkou alebo kolobežkou.
Vyrážame od recepcie kempu Duchonka, smerom k pomníku, tam sa držíme hlavnej cesty, ktorá vedie k lesníckym bytovkám. Pri konečnej zastávke autobusu dosiahneme úrovne bytoviek, obídeme ich asfaltovou cestou zprava a pokračujeme stále rovno asi 1 km. Cestička, ktorej pravú stranu lemuje potok s rozmanitým brehom, nás privedie k Studničke. Nachádza sa vľavo, priamo k nej vedie drevený most. Dajte pozor, po daždi sa môže šmýkať. Keďže celá túra vedie po starej asfaltovej ceste, nezašpiníte sa od blata ani po daždi. Zvládnu ju aj menšie deti. Okrem pešej turistiky je to ideálna alternatíva na cyklotúru. Ak máte ešte dostatok síl môžete pokračovať dolinou niekoľko kilometrov na Dolné Zľavy, kde je medzi stromami na čistinke krásny rybník so sedením a ohniskom, na ktorom si môžete opiecť špekačky alebo slaninku.
Čas - 1 hodina tam aj späť svižným krokom .
Dĺžka - 4,5 km .
Charakter - rovinatá

Zobraziť mapu Stiahnuť gpx