ŠPORT

Mapa športov

6 5 3 13 12 10
# Názov športu
3 SUP's UP Požičovna Paddleboardov na Duchonke
5 Požičovna vodných bicyklov Delfín
6 Malá pláž
10 Herňa na pláži
12 Veľká pláž
13 Beach volejbal

Z Podhradia cez Sedlo pod Skalinami na Bezovec

Presunieme sa z Duchonky na Podhradie. Autom za niekoľko minút, nakoľko to je vedľajšia dedina. Parkujeme na veľkom parkovisku pri kostole a presúvame sa hore kopcom po modrej značke cez chatovú oblasť až na rázcestie pod Smutným ŕškom. Tu pokračujeme stále po modrej už k ďalšiemu nášmu cieľu "Sedlo pod skalinami". K sedlu sa dostaneme od Podhradia za zhruba hodinku chôdze. Sedlo sa nachádza na veľkej lúke z úžasným výhľadom. Oplatí sa urobiť si na tomto mieste prestávku a pokochať sa. Odtiaľto pokračujeme vľavo už hrebeňom Považškého Inovca, najskôr rozľahlými lúkami, neskôr sa dostaneme do lesa kde sú aj strmšie ale krásne pasáže "Skaliny". Tento chodník konči tesne pod vrcholom zjazdovky s názvom Bezovec. Buď si môžte urobiť malú zachádzku na vrchol, alebo pokračovať po zjazdovkách dole až do strediska, kde sa môžte občerstviť v niektorom z viacerých zariadeni. Od strediska vedie ďalej asfaltová cesta smerom na Novú Lehotu (známa zo seriálu Horná Dolná). Keď sa dostaneme na hlavnú cestu a odbočíme doľava, asi po 100 metroch pri farebnom kríži bude znova odbočka vľavo. Vydajme sa po nej a vyhneme sa dedine, ktorú budeme mať stále na dohľad z úbočia. Táto cesta nás dovedie až na salaš nad Lehotou a odtiaľ pokračujme stále po poľnej ceste až na koniec malej osady pod lesom. Odtiaľ je to už len malý kúsok a napojíme sa na lesnú cestu, ktorou sme ráno kráčali do Sedla pod skalinami. Po ďalších asi 15 minútach sme opäť na rázcestí pod Smutným vŕškom. Ak máme auto na Podhradí, čaká nás ešte cesta naspäť. Ak máme auto zaparkované priamo pod Smutným vŕškom, sme v cieli.
Výbava : paličky, dobré topánky a desiata
Prevýšenie : 350 m
Dĺžka : 15 km
Náročnosť : stredné ťažká
Tip : Krásna túra aj v zime ak nie je moc snehu. Alternatívne sa tento okruh dá prejsť aj na bicykli a spojiť ho s údolím Železnica až na Duchonku.

Zobraziť mapu Stiahnuť gpx

Po stopách Veľkomoravskej riše na Vrch Úhrad.

Vrch Úhrad (685 m n/m) sa nachádza západne od dedinky Podhradie, ktorá leží len pár kilometrov od Duchonky. Presun autom trvá cca 10 min.
Najjednoduchšie je zaparkovať pod cintorínom, odkiaľ vedie priamy chodník do malého lyžiarskeho strediska. Vrchol Úhradu sa vypína nad zjazdovkou. Chodník k nemu je značený modrou značkou a začína na ľavej strane zjazdovky. Asi v jednej tretine zjazdovky odporúčame odbočiť zo zjazdovky do lesa a urobiť si malú zachádzku, ktorá sa isto oplatí. Nachádza sa tam jaskyňa Opálená skala, ktorá má dĺžku 50 m a hĺbku okolo 13 m. Žije v nej až 6 druhov netopierov a je voľne prístupná.
Od jaskyne pokračujeme opäť nahor popri zjazdovke stále po modrej. Na konci zjazdovky sa nám otvoria krásne výhľady na celé Topoĺčany a pohorie Tribeč. Pokračujeme hustejším lesom až na vrchol.
V dobe Veľkomoravskej ríše bol Úhrad jedným zo strážnych hradísk medzi Ponitrím a Považím. Pozostatky opevnenia sú dodnes viditeľné a ľahko ich nájdete. Výnimočnosť miesta podtrhujú aj historické svedectvá v podobe vykopávok, siahajúce až do staršej doby železnej - halštatu.
Celú atmosféru dotvára aj krásny výhľad z vrcholu na Topoĺčiansky hrad. Ten môžte navštíviť pri spiatočnej ceste, nájdete ho len pár minút od parkoviska.
Táto túra je stredne náročná, vyžadujúca si už miernu zdatnosť pohybu v horách.
Vzdialenosť - 11 km
Prevýšenie - 300 m
Čas - cca 3 hod.
Doporučená výbava - obuv s vhodnou podrážkou, paličky, proviant (voda).

Zobraziť mapu Stiahnuť gpx

K Zázračnej studničke v údolí Železnica

Veľmi ľahká túra, ktorá je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi kľudne aj s kočíkom, trojkolkou alebo kolobežkou.
Vyrážame od recepcie kempu Duchonka, smerom k pomníku, tam sa držíme hlavnej cesty, ktorá vedie k lesníckym bytovkám. Pri konečnej zastávke autobusu dosiahneme úrovne bytoviek, obídeme ich asfaltovou cestou zprava a pokračujeme stále rovno asi 1 km. Cestička, ktorej pravú stranu lemuje potok s rozmanitým brehom, nás privedie k Studničke. Nachádza sa vľavo, priamo k nej vedie drevený most. Dajte pozor, po daždi sa môže šmýkať. Keďže celá túra vedie po starej asfaltovej ceste, nezašpiníte sa od blata ani po daždi. Zvládnu ju aj menšie deti. Okrem pešej turistiky je to ideálna alternatíva na cyklotúru. Ak máte ešte dostatok síl môžete pokračovať dolinou niekoľko kilometrov na Dolné Zľavy, kde je medzi stromami na čistinke krásny rybník so sedením a ohniskom, na ktorom si môžete opiecť špekačky alebo slaninku.
Čas - 1 hodina tam aj späť svižným krokom .
Dĺžka - 4,5 km .
Charakter - rovinatá

Zobraziť mapu Stiahnuť gpx