20.06.2024

Šport |

Osada Kulháň

Z Duchonky až do osady Kulháň vedie náučný chodník, ktorý na svojich 22 zastávkach prináša unikátne informácie o tunajšej prírode, bohatej histórii a kultúre. Do dnešného dňa v osade žije niekoľko rodín. Nachádza sa tu tiež agroturistická reštaurácia, ktorá sa špecializuje na prípravu tých najlepších pstruhov. Azda najzaujímavejšie sú pozostatky úzkorozchodnej železnice a 600-ročné duby, ktoré tu môžete nájsť aj dnes. Úzkorozchodná železnica zahájila svoju prevádzku v roku 1913 a na jej vybudovaní má nemalé zásluhy barón Leopold Haupt-Stummer, majiteľ veľkostatku v Tovarníkoch. Z hôr v okolí sa železnicou prepravovalo nielen drevo a kameň, ale napríklad aj poľovnícke trofeje, dobytok či ondatry chované na kulhánskej farme. Miesto si veľmi obľúbili rodiny s malými deťmi, pretože je dostupné aj s kočíkom po asfaltovej ceste.

Zobraziť mapu Stiahnuť gpx

17.05.2021

Chalani, ktorí priniesli na Duchonku štýl SUP Sup.Čaute chalani. Po rokoch spánku ožila na Duchonke vaša pláž ako prvá. Vždy dobrá muzika a atmosféra, ktorú dopĺňa moderný street food. O najkrajšom západe slnka ani nehovorím. Dokonca aj celý náš projekt "Nová Duchonka" vznikol na vašej pláži. Preto je namieste, aby sme vyspovedali aj vás, pionierov novej éry Duchonky. Takže poďme na to...

1.Miňo, vieme, že si vyštudoval drevarinu. Je to stále odbor, v ktorom si doma a v ktorom pracuješ. A čo ty Zdeno? Čo si vyštudoval? Živí ťa tvja špecializácia? Povedzte nám obaja niečo o sebe.
M: Vychodil som SOU-Nábytkárske.
S touto profesiou sa živím od svojich 19tich rokov. Cca 10 rokov mimo Slovenskej republiky.
Niečo o sebe?
Mojim koníčkom je príroda, turistika športy všeobecne.
Určite mojím top športom sú vodné športy a samozrejme paddleboard.

Z: Ja som všeličo možné, hahaha , vyštudoval som čašníka s maturitou - znie to tak vznesene ???? , ale akosi ma táto cesta nebavila, tak som radšej vyrazil do sveta. Žil som 12 rokov v Londíne, kde som pracoval vo firme zaoberajúcou sa starostlivosťou o vzduchotechniku, a tomuto odvetviu sa popri “SUPoch” venujem počas celého roka.
Čosa týka koníčkov, sú to hlavne šport, hudba, film a cestovanie ????

2. Pred asi 10 rokmi sme prvýkrát na nejakej prímorskej pláži videla čudných ľudí, ktorí stáli na vode s pádlom v ruke. Dumali sme ako to dokážu. Bolo nám jasné, že stáť na vode ako Majka z Gurunu, tak to asi nedokážu. Poznali sme len windsurfing a tu sme žiadnu plachtu nevideli. Až keď prišli k brehu, pochopili sme ...
Je super, že aj vďaka vám sa k nám tento elegantný šport dostal. Kde a kedy skrsla myšlienka otvoriť si požičovňu paddleboardov?

No to vieme uplne presne ???? ...bolo to asi 5 rokov dozadu, keď sme boli spolu na surfovacke v Newquay -Cornwall ..., odtiaľ sme vlastne už poznali paddleboardy. A po ceste naspäť do Londýna, keď sme sa bavili o typkoch na supoch, Mino "zazal" - fesi, toto musime priniest na Duchonku, vieš si to predstavit?... tak nejak takto k tomu prislo :-)))

3. Spojiť šport a podnikanie? Bola to myšlienka iba jedného z vás, alebo ste sa vzácne zhodli a hneď ste vedeli, že to budú práve paddelboardy?

Ako sme spomenuli, nápad bol Miňov ...a po návrate na SK bola už len otázka kedy? ... potom to už bola naša spoločná súhra ... v prvom rade nám išlo o šport a zábavu, ale nakoniec to dosiahlo aj podnikateľský potenciál, nakolko to ľudí, a hlavne nás nesmierne bavi.

3. Skúste v skratke priblížiť našim/vašim priaznivcom, čo všetko obnáša prevádzkovanie požičovne paddleboardo. Napr aké zručnosti musíte mať? Čo všetko musíte vedieť?

Nemyslíme si, že na to treba nejaké zručnosti, ... hlavne treba chuť a trpezlivosť. A najdôlezitejšie zo všetkého je, že vás to musí baviť - potom to už akosi ide samo ????

4. Aký je váš „vozový park“?
Náš vozový park sa skladá z univerzálnych paddleboardov určených na rekreačné využitie. Do budúcnosti uvažujeme o zadovázení supov pre náročnejších nadšencov, a taktiež rodinných supov.

5. Máte medzi paddleboardami svojich favoritov? Myslím podľa materiálu, veľkosti dosky, tvaru, možno farby ...?
Favoritov nemáme, nakoľko naše supy slúžia na ten istý - rekreačný účel. Ale preferujeme paddleboardy, ktoré su určené pre vyšši váhové kategórie - pre lepší komfort jazdy.

6. Čo s pokazeným paddleboardom? Servis, či vaše šikovné ruky?
Miňove šikovne ručičky ????

7. Je niečo špeciálne, čo treba urobiť vrámci zazimovania? A zasa naopak, čo treba s plavidlami urobiť pred prvým spustením na vodu?
Uschovať pri izbovej teplote, v mierne nafúkanom stave. Ak nemáte miesto, nie je problem "zazimovať" aj v ruksaku.
Nafúkať na požadovaný tlak, vyčistiť a šup ho na vodu.

6. Aj keď je tento druh vodného športu ešte v niektorých kútoch Slovenska „nováčikom“, každým rokom rastie jeho obľuba. Cítite zvyšujúci sa záujem aj vy, tu u nás na Duchonke?
jednoznacne áno.

7. Kto sú najčastejšie vaši zákazníkmi? Ktorá skupina je najväčšia? A čo na tento šport hovoria deti, ťahajú rodičov na vodu?
Všetky vekové kategórie, dokonca sme mali aj zopár seniorov nad 70....
Najviac supom holdujú však mladí ľudia a športovci.
Deti sú do toho neskutočne poblaznené ...

8. Máte už aj svojich stálych zákazníkov? Takých, čo sa vracajú na vodu pravidelne? Chodia za vami aj okukovači, prípadne teoretici, iba tak na kus reči?
Dá sa povedať, že väčšina z našich zákaznikov je stálych. Sú to ľudia, ktorí trávia leto na Duchonke a popri tom aj ľudia, ktori sa sem chodia rekreovať zo všetkých kútov Slovenska.

9. Aká dlhá môže byť sezóna paddleboardistu? Je to výsostne letný šport, či dá sa predĺžiť si sezónu v neoprene?
Naša sezóna trvá iba počas letných mesiacov, ale sozóna poriadneho nadšenca supov je obmedzená iba zamrznutím vodnej plochy.

10. Váš štýlový stejdž s pohodovou muzičkou a tancujúcimi havajskými tanečnicami šíri úžasnú pozitívnu atmosféru na brehu Duchonky. Ako vznikol? Nechali ste sa inšpirovať výrobcom, či je to vaše „hand made“ dielo?
Nase hand made dielko bolo inšpirované surferskými plážami, kde boli tzv. surf shacky (surferske búdky). Pridate k tomu šikovné ruky majstra Miňa a naša ratanová búdka bola na svete. Co sa týka hudby - výber bol jasný, cieľom bolo vytvoriť taký kalifornský plážový "vibe" - od Beach Boys, cez Creedence až po Jacka Johnsona a Eddieho Veddera...playlist je dlhý a feedback od ľudí skvelý, takže nemáme čo riesit ????

11. SUPs Up je výstižné ???? Takže nás začiatočníkov nemajú pady do vody odradiť? Patrí to bežne k začiatkom?
Je to o stabilite, čím viac na nom stojíte, tým je to pre vás prirodzenejšie ....
Pád by nemal nikoho odradiť, a v letných mesiacoch nie je zle sa aj osvieziť, no nie?:-)
No a ten názov má ale iný význam ... je to také obmenenie slangu surferov "Surf`'s Up!" - v preklade niečo ako "pome surfovat" alebo "pome na to, vlny su dobre" ???? ... nakoniec si to zákazníci ešte vysvetlili ako "Šup Šup Duchonka", takže to má niekoľko významov :-)))

12. Je paddleboard cesta ku kondičke a parádnej postave?
Pri padlovaní pracuje celé telo aj keď sa to nezdá, nakoľko stojíte. A pri udržiavaní stability zaberá hlavne stred tela. Ďalej na SUPoch môžete cvicit jogu, robiť kliky, drepy a rôzne iné cviky, ktoré sú vďaka stálemu udržiavaniu stability náročnejšie ako na pevnom povrchu. Takže pravidelné cvicenie alebo pádlovanie na SUPoch je určite cesta k lepšej kondičke a parádnej postave ????

13. Chalani, čo je podľa vás na paddlebordingu najkrajšie?
Spojenie prirody, relaxu a športu, hlavne tu u nás na Duchonke je nenahraditeľnou kombináciou.

14. Prečo sa práve Duchonka stala vašim domovským prístavom?
Sme z Topoľčian, na Duchonke sme vyrastali, takže voľba bola jasná ????

15. Od kedy ste s paddleboardami na Duchonke?
Od letnej sezóny 2019.

16. Ako vidíte Duchonku o pár rokov? Čo by ste konkrétne vy na Duchonke zmenili?
Každý vie, že Duchonka má obrovský potenciál, a nakoľko je aj v rukách OZ Nová Duchonka, ktorá svojou iniciatívou prispieva k väčšej popularite tejto rekreačnej oblasti, vidíme budúcnosť velmi dobre. A čo by sme zmenili? Chceli by sme ohľaduplnejší prístup niektorých ľudí voči tomuto krásnemu kúsku prírody, akým Duchonka rozhodne je, a z marketingového hľadiska by bolo super rozšírenie a skvalitnenie služieb.

17. Plánujete do blížiacej sa letnej sezóny nejaké novinky? Prípadne rozšírenie služieb?
Jasné, ani my sme nespali na vavrínoch a už túto sezónu si budú môcť návštevníci pláže, kde prevádzkujeme požičovňu vychutnať skvele burgre a hot-dogy z nášho super cooloveho pojazdného prívesu ????... veďnechajte sa prekvapiť ????

13.05.2021

Cyklistika |

MTB |

Dĺžka trate: 28 Km

Do Tesár po stopách baróna Stummera.

Táto ľahšia túra vedie po slnečných pláňach s krásnymi výhľadmi a je ideálna pre rodiny alebo rekreačných cyklistov.
Štartujeme z kempu, okolo pomníka tentoraz doľava smer Topoľčany. Na konci Duchonky odbočíme vpravo smer Závada. V Závade stojí za návštevu historický Bajzikov mlyn, alebo "Rybničky". Za dedinou pokračujeme závadskym kopcom, ktorý preverí naše schopnosti do Záhrad, malebnej dedinky, kde zastal čas. Na konci tejto dediny sledujeme značku Nové mlyny, do ktorých sa presunieme cez rozkvitnuté lúky a neskôr okolo potoka cez les. Nové mlyny je starousadlicka osada, kde žilo len niekoľko rodín. Bol tam mlyn a Stumerova horáreň. Dnes je tam pekný detský tábor a na mieste starého mlyna koliba, kde sa môžete občerstviť. Odtiaľto je to už asi len 1 km na Tesársku priehradu. Hneď naľavo vo vode sa nachádza vrt s pumpou známej Tesárske vajcovky, ktorá má vždy príjemnú vychladenú teplotu. Priehrada je využívaná v lete hlavne na kúpanie a rybolov. My pokračujeme okolo hrádze až do dediny, kde v centre odbočíme do prava hore kopcom do časti zvanej Kokošova. Na samom vrchu sa nachádza zrekonštruovaný kaštieľ s parkom, kde je množstvo exotických stromov a obrovská sekvoja. Oproti tohto kaštieľa v strede poľa je malý hájik, v ktorom je stará hrobka bývalých majiteľov. Z tejto strany sa nedajú prehliadnuť všadeprítomné vinice, ktoré zakladal ešte barón Stummer a na týchto miestach ich dodnes pestuje rodina pána Uhlára pod značkou Víno Uhlár. Túto vinicu je možné navštíviť, porozprávať sa s majiteľom o tom ako vzniká víno a ochutnať rôzne odrody, ktoré pesujú ...
Cesta späť vedie rovnakou trasou, len priehradu môžeme obísť druhou stranou.
Na spiatočnej ceste nás čakajú ešte dve stúpania...jedno krátke za Záhradami a druhé dlhšie, v závere túry tesne pred Duchonkou.
Dlžka : 28km
Prevyšenie : 230m
Čas : 2,5hod
Obtiažnosť : ľahká

Zobraziť mapu Stiahnuť gpx

14.04.2021

Šport |

Biely kríž

Keď vám po príjemnej túre, alebo cyklistike vytrávi a pôjdete na dobrého grilovaného pstruha na Kulháň, určite vašej pozornosti neuniknú tri pamätné duby. Po pár sto metroch od nich, smerom od Kulháňa na Duchonku zbadáte po pravej strane prícestný kamenný kríž. Miestnymi prezývaný ako „Biely kríž“.
Jeho história siaha až do obdobia Rakúsko – Uhorskej monarchie. Z čias počas prvej svetovej vojny (nazývanej aj ako "Veľká vojna"), ktorú rozpútalo Rakúsko – Uhorsko napadnutím Srbska, ako odvetu za atentát na arcivojvodu a následníka habsburského trónu Františka Ferdinanda d´Este a jeho manželky. Kríž bol postavený 20. augusta 1915 na pamiatku 20- ročného vojaka Jánosa Kissa zo Zalaegersegu, mesta v západnej časti terajšieho Maďarska. Kamenným krížom si chceli naši predkovia uctiť pamiatku Jánosa Kissa, ktorý tu pravdepodobne zahynul, alebo bol vážne zranený (maďarský nápis na kamennom podstavci kríža je totiž ťažko čitateľný). Tichým zastavením si môžeme aj my uctiť nielen pamiatku mladého Jánossa, ale všetkých vojakov z vojnových čias rokov 1914 až 1915. Samotný kríž je rokmi dosť sadnutý v zemi a nevie sa, či jeho nápis nesiaha až pod úroveň zeme. Na kríži je napísané
Maďarsky:
ÍSTEN DICSOSEGE RE. ES A HOBORU ELMEK KERE EMELTEK A SEBESSULT KATONAK 1914 – 1915 BEZZ
Preklad:
Na Božiu slávu a pamiatku vojakom raneným v rokoch 1914 – 1915

08.04.2021

ATC Nová Duchonka - predpremiéra s Evkou a Mirom

Pred oficiálnym otvorením kempu sme mali prvých návštevníkov, kemperov, Evku a Mira, ktorí prišli otestovať nové podmienky a nového prevádzkovateľa. Tu vám prinášame pár odpovedí z nášho slnečného kempu


1. Ste naši prví hostia. Odkiaľ ste, predstavte sa nám prosím vás.
- Miroslav a Eva Naštickí z Koniaroviec 956 13.

2. Poznáte Duchonku dlhšie? Aké z nej máte dojmy? Čo hovoríte na kemp?
- Duchonku si pamätáme ešte z 80tych rokov, keď to bol najlepší kemping v Československu.
Dnes sa ľudia vracajú ku kempovaniu a prírode, takže je to vhodný čas na vrátenie jej zašlej slávy.

3. Kedy ste boli prvýkrát na Duchonke?
- Prvýkrát sme boli na Duchonke v 70tych rokoch ako mládež, potom v 80tych rokoch ako mladí rodičia s deťmi.

4. Aké boli Vaše začiatky kempovania? Ako ste prišli na nápad začať kempovať?
- Kempovať sme začali ako mládež. V tom období sa tomu hovorilo vander a chodili sme stanovať na divoko.
Potom s malým poľským karavanom, ktorý sme si požičiavali.
Pred tromi rokmi sme sa vrátili ku kempovaniu. Kúpili sme starý autokaravan Alkovňu. Ten sme v minulom roku vymenili za príves.

5. Karavan, alebo príves? Výhody, alebo nevýhody?
- Karavan alebo príves ? Vyskúšali sme obe možnosti. Na ceste je autokaravan obratnejší rýchlejší, ma menšie poplatky.
Príves má prednosti v tom, že je možnosť ho odpojiť a využiť auto na výlety do okolia.

6. Od čoho ste závislí pri kempovaní? Ktoré energie sa dajú oželieť, ktoré nie?
- Pri kempovaní sme závislí iba od úžitkovej vody.

7. Koľko času z roka trávite kempovaním? Čo je na kempovaní naj?
- Do roka strávime kempovaním až 50 nocí. Je to sloboda v prírode.

8. Máte nejaký obľúbený kemp vrámci Európy? Po prípade, ktorý slovenský kemp je ten naj a prečo?
- Náš obľúbený kemping s celoročnou prevádzkou je Panoráma Komárno. Jeho pridanou hodnou je možnosť kúpania v termálnych
bazénoch. Ale samozrejme, našou srdcovkou je Duchonka, pre jej jedinečnú prírodu, v ktorej sa nachádza.

9. Aké má náročný kemper požiadavky na kemp? Čo nesmie chýbať?
- Ak má kemper veľké nároky, musí zostať doma v obývačke. Ale dôležité sú samozrejme čisté sociálne zariadenia.

10. Ste cyklisti. Ako vám vyhovuje okolie Duchonky ako cykloregión?
- Bicyklujeme i turistikujeme. Región Duchonky objavujeme nanovo. Stále nás prekvapuje svojou krásou.

11. Máte nejaké vychytávky na vašom prívese? Niečo, o vašom prívese.
- Na príves doporučujeme pohon Mover, kvôli parkovaniu a vyváženiu prívesu a nezávislosť od energií.

12. Kedy a kde sa zaregistrovali nových prevádzkovateľov na Duchonke? Privítali by ste nejaké zmeny?
- Novú prevádzku kempingu sme zaregistrovali v lete minulého roku, keď sme tu boli na jednodňový výlet s vnukom. Duchonka už vlani
pôsobila čistejšie a upravenejšie ako v minulosti.
Aké zmeny by sme privítali? Vrátiť nášmu najväčšiemu kempu na Slovensku jeho zašlú slávu.

13. Ako dôležité sú služby v stredisku? Dokážete prežiť peknú dovolenku aj bez nich, alebo si doprajete radi aj raňajky a dobrú kávičku?
- Sme spokojní, keď máme vlastnú kuchyňu v prírode. Vieme ale oceniť aj kvalitné služby.

14. Kempujete iba v lete, alebo celoročne?
- Kempujeme celoročne, pretože každé ročné obdobie má svoje čaro.

15. Kde najďalej ste boli kempovať?
- Kempujeme iba u nás. Veď Slovensko je krásne.

Ďakujeme za pobyt

S pozdravom
Miro a Eva

03.04.2021

Túlavá kaviareň - rozhovor nie len o vôňach kávy

1.Vyštudoval si odbor, v ktorom podnikáš? Kde/ako čo si po skončení školy pracoval?
J: Vyštudoval som odbor, v ktorom som nakoniec nikdy nepracoval. Po asi 15 rokoch práce prevažne v kancelárii pri umelom svetle a vysedení ix stoličiek som sa rozhodol pre radikálnu zmenu. Práca sa musí stať koníčkom a miestom osobného rastu, vášňou a zdrojom radosti.
D: Viesť gastro prevádzku som mala možnosť skúsiť prvýkrát v roku 2000, takže som mala chuť a odvahu ísť do niečoho nového s radosťou, i keď som tiež neštudovala v obore.

2. Vedel si hneď, že práve káva a celá „alchýmia" od jej pestovania, zberu, praženia, uchovávania..., až po varenie je pre teba to pravé? Alebo sa tvoj podnikateľský zámer vyvíjal, až si dozrel do baristu, ktorý vie kávu nie len pripraviť, ale o káve, jej chutiach a vôňach má aj kopec vedomostí.
J: Kávu som začal piť až po tridsiatke a v momente, kedy som sa rozhodoval kam sa ďalej profesne posunúť som si spravil zoznam aspektov, ktoré by malo moje zamestnanie obsahovať. To, čo mi z toho vyšlo sme sa rozhodli zrealizovať a vznikla Túlavá kaviareň. Počas práce na projekte sme absolvovali niekoľko baristických kurzov, bezpočet ochutnávok, prezentácií. Ako každá práca, i naša vyžaduje neustály posun, čo nás na tom nesmierne baví. Naši zákazníci sú pri tom a na základe ich reakcií, hodnotení a požiadaviek sa uberá naše ďalšie smerovanie.
D: Nevedela som o káve nič, len že si ju musím dať ráno na obed a večer, aby som mohla fungovať:). Káva bola pre mňa dovtedy len životabudič.

3. Prečo práve Ebenica? Išiel si pri výbere tejto pražiarne na istotu (keďže Ebenica je TOP na Slovenskom trhu), alebo si si urobil výberko?
J: Od začiatku sme chceli ponúkať najmä na Slovensku praženú kávu. Prešli sme krížom krážom našu krajinu, ochutnávali a porovnávali. Už pri prvej návšteve pražiarne Ebenica v Modre sme vedeli, že sme našli to čo chceme ponúknuť našim zákazníkom. Káva od Ebenica je naším nosným produktom od úplného počiatku. Neskôr sme našu ponuku doplnili o výberové kávy z pražskej pražiarne DoubleShot.

4. Aká káva chutí vašim zákazníkom najviac?
J: To sa vždy mení od lokality, ročného obdobia. V lete je najžiadanejšia naša ľadová káva, ktorej základ je dvojité espresso s hutnou cremou. Teší nás, že stále viac klientov uprednostňuje Flat White pred Cappuccinom, čiže dvojité espresso pred single shotom.
5. Aká káva naopak chutí tebe a Danielke?
J: Aby sme vedeli zaručiť stabilnú kvalitu našich produktov, musíme zopár káv denne vypiť, najlepšie vyhodnotíme jej vlastnosti pri poctivom espresse. Radi experimentujeme s filtrovanou kávou a spoznávame ďalšie kávové svety, keďže aj naše preferencie sa menia a vyvíjajú.
D: pre mňa základ je ranný kávový kopanček v podobe dvojitého espressa a poobede si pochutím na cappuccine.

6. Okrem klasickej kávy až po úžasné kávové chuťovky, ktoré ponúkate ste rozšírili ponuku o sladké maškrty plné ovocia a šľahačky. Vaše Bubble Waffle nie len dobre chutia, ale aj úžasne vyzerajú. Kde hľadáte inšpiráciu pri výbere vašich streetfood noviniek?
V dobe internetu a sociálnych sietí nie je o inšpiráciu núdza. Bubble waffle nám prišli ako dobrý nápad, zobrali sme z neho podstatu a redefinovali túto pochúťku podľa našich predstáv. Zamerali sme sa v prvom rade na kvalitu a spracovanie cesta a čerstvosť (najmä lokálneho) ovocia a snažili sa vytvoriť dobrotu, za ktorou sa vyberiete opakovane, z ktorej gurmánsky zážitok predčí ten vizuálny.

7. A čo Bubblewaffle v slanom šate? Šunka, syr, čerstvá zelenina ... Je to váš nápad, alebo ste išli po overenom recepte?
Bol to nápad našej kamarátky Mišky, ktorá má v gastro biznise väčšie skúsenosti ako my. Pomohla nám ju doladiť, a že sa to podarilo, o tom svedčí jej obľúbenosť.

8. To, že idete s dobou vidno aj na vašom prístupe k „špeciálnym“ zákazníkom. Aké potraviny, prísady používate? Potešíte alergikov s intoleranciou na laktózu a lepok? Je vo vašej ponuke aj kávičku bez kofeínu?
Vždy sa snažíme reagovať na požiadavky našich klientov. Bezlaktózové či rastlinné mlieko je dnes samozrejmosťou v každej dobrej kaviarni. Takisto to platí o bezkofeínovej káve.

10. Kde ste sa inšpirovali dizajnom svojej Túlavej kaviarne? Úprava na mieru je tvoje dielo, či je to objednávka?
Dizajn Túlavej kaviarne vychádza z predstavy čo chceme priniesť našim hosťom. Preto sme zvolili koncept, kde medzi nami a klientom nie je žiadna bariéra a príprava nápoja je plne transparentná. Podarilo sa nám skĺbiť funkčnosť s lákavým vizuálom. Zrod tohto projektu nebol vôbec jednoduchý, keďže sme sa pustili do niečoho pre nás nového a párkrát sme sa aj popálili pri výbere dodávateľov. I preto sa snažíme čo sa dá spraviť spojpomocne. Dizajn je výlučne našim dielom, úpravu auta sme zverili odborníkom, technické vybavenie kaviarne je vlastnou konštrukciou.

11. Pribudol vám ďalší člen vozového parku, aká je jeho história?
Po troch rokoch s VW Transporterom T3 sme chceli rozšíriť našu ponuku a predĺžiť si sezónu, čiže sa presťahovať do mobilného interiéru. Voľba padla na príves, no dlho sme nevedeli nájsť koncept, ktorý by bol vhodný a dostatočne zaujímavý. Náš kamarát, dlhodobo žijúci v Londýne, nás nasmeroval na anglický príves pre prevoz koní kultovej značky Rice, ktorý má ideálne parametre a zrealizoval za nás jeho nákup a dopravu na Slovensko. Jeho prestavba už bola jednoduchšia a podarila sa s pomocou našich kamarátov relatívne rýchlo. V ňom sme v lete 2020 ponúkali bubble waffle a mimo letnú sezónu slúži ako štýlová streetfood kaviareň v Topoľčanoch.

12. Aký sme národ, ako kávičkári? Ako vnímate vašich zákazníkov? Je to len kúpiť kávu ako životabudič a utekať ďalej, alebo si vieme kávu vychutnávať všetkými zmyslami a záleží nám na kvalite?
J: Vzťah ku káve sa tu rýchlo vyvíja, sme radi, že sme pri tom. Stále viac ľudí rado skúša nové chuťové profily a zaujíma sa o svet kávy a dianie v ňom. Veľmi sa tomu tešíme, preto ku káve na ktorú ste u nás zvyknutí ponúkame i chuťový protipól v podobe svetlejšie pražených káv s vyššou aciditou.
D: Čím ďalej tým viac ľudí sa zaujíma o pôvod kávy, spôsob spracovania, fair trade atď.

14. Uplynulú jar a leto ste strávili na Duchonke, stali ste sa jej neodmysliteľnou súčasťou. Prečo práve Duchonka, máte k nej nejaký vzťah?
D: Keďže som Prašičanka, na Duchonke som trávila každé leto už od detských čias a to nielen leto ale aj zimu na korčuliach. Nie je na svete miesto ku ktorému by som mala bližší vzťah. Preto mi nebolo príjemné vidieť ju veľa rokov spustošenú a opustenú. Je, skvelé vidieť, že sa mení, viditeľne ožíva.

15. Ako vidíte Duchonku o pár rokov? Čo by ste konkrétne vy na Duchonke zmenili?
J: Duchonku sme do minulého roku vnímali ako spiacu princeznú, ako spomienku na zlatú éru socialistickej dovolenky. Funguje tu niekoľko prevádzok, ale chýbal tu efekt spojenia sa, chápanie celého rekreačného komplexu ako skvelej voľnočasovej destinácie. OZ Nová Duchonka z nášho pohľadu prináša práve tento dlho očakávaný vietor do plachiet. Budúcnosť Duchonky vo veľkej miere závisí od ochoty spolupráce medzi jednotlivými poskytovateľmi služieb, podpory od štátu či európskych fondov pri väčších investíciách. My sme optimisti, keďže vidíme, čo všetko sa podarilo zrealizovať za posledný rok.
D: Ja by som rada videla dovolenkujúce rodiny v karavanoch, stany v kempe, táboráky, letné kino a rôznorodosť služieb.

16. Čo vás na vašej práci najviac baví?
Možnosť sprostredkovať našim klientom príjemnú až dovolenkovú atmosféru, stretávať sa s ľuďmi, neustále ladiť detaily, plánovať a realizovať nové projekty, žiť tým čo nás baví, tráviť celý rok na vzduchu.