08.10.2020

Cyklistika |

MTB |

Dĺžka trate: 45 Km

Z Duchonky na vrch Marhát (748 m n/m)

Z Duchonky na Marhát je jedna z tých túr pre náročnejších cyklistov. Technicky síce nie je moc náročná ale o to bohatšia na výhľady a vyžaduje už istú mieru kondície. Jediným cieľom tejto túry nie je len vrch Marhát s výškou 748 m, ale pre milovníkov histórie je to aj hradisko Valy Bojná alebo malebné osady na západnej strane pohoria Inovec. Dokonca je pekne viditeľný aj hrad Tematín od Ranču Jelenie Jamy.
Vyrážame z kempu na Duchonke okolo pomníka smer Závada a Záhrady. Za dedinkou Záhrady končí asfaltka a pokračujeme vpravo smer Zľavy, kde je stara horáreň. Pokračujeme až na stanovisko "Pod mačacou skalou", kde odbočíme doľava na Bojnú. Asi po 4 km dorazíme na rázcestie pri ranči pod Babicou. Tu sa držíme vpravo a sledujeme značky Valy Bojná, ktorých je tu neúrekom. Pokiaľ ste doposiaľ nenavštívili toto hradisko, tak sa oplatí urobiť si malú zachádzku.
Od hradiska vedie až po Jelenie Jamy najnáročnejší úsek nakoľko cesta môže byť po jesenných dažďoch dosť vymytá a miestami riadne rozblatená. Lúka pod Jeleními Jamami je veľmi fotogenická a je vďačným objektom na fotkách. Od Jeleních Jám na vrchol sú to necelé 2 km.
Samotnému vrcholu dominuje okrem veľkého zeleného kríža aj 17 m vysoká rozhľadňa stojaca na hranici troch krajov. Nitrianskeho, Trenčianskeho a Trnavského. V minulosti tu bolo tiež hradisko, čomu svedčí množstvo vykopávok. Pred nami je ta krajšia časť túry a to dlhý zjazd. Vraciame sa na Jelenie Jamy a pokračujeme smerom na Kostoľný vrch. Cesta je dobre značená, nás cieľ je Nová Lehota. Kým sa k nej dostaneme čakajú nás ešte 3 osady. Nový Majer, Dominova Kopanica a Dastyn. V poslednej spomenutej je výborná kyselka. Jej prameň sa nachádza hneď vedľa cesty. Ďalšou zastávkou je Nová Lehota, známa aj ako "Horna Dolná" z rovnomenného seriálu. Často sa tu natáča, takže je veľká pravdepodobnosť že budete musieť počkať kým dotočia ostrú.Táto malebná dedinka žije seriálom a je často navštevovaná jeho fanúšikmi. V dedinke pokračujeme odbočkou vpravo, smer Podhradie. Od bývalej horárne Janiš nás čaká chuťovka v podobe dlhého tiahleho stúpania, ktoré je miestami výživné. Ale dnes už posledné. Vrchol je zdolaný pri značke "Pod smutným vrškom". Odtiaľ môžete pokračovať po červenej na Dolné Zľavy a údolím Železnica na Duchonku. Ak používate navigáciu a máte naše GPX, pokračujte smer podhradie a asi po 1 km odbočte prudko vľavo, cez starú rampu. Tu začína krásny ale nenáročný zvlnený zjazd až k Duchonka landu.
Cela Turá je náročnejšia len kondične. Neprekvapí vás tu žiaden ťažký terén. Celý okruh je bohatý na "ciele", takže si ho môžete naplánovať kľudne aj ako celodenný výlet.
Doporučujeme si stiahnuť GPX a použiť ho na navigáciu. Nie vždy používame značené trasy a často uľahčí orientáciu.
Dĺžka - 45 km
Prevýšenie - 900 m
Typ - xc
Čas - 4,5 hod

Zobraziť mapu Stiahnuť gpx

05.10.2020

Šport |

Cez hradisko Valy Bojná na Vrch

Staroslovanské hradisko Valy v Bojnej je známym náleziskom najstarších kresťanských pamiatok na Slovensku.
Jeho hradisko je dodnes jasne rozpoznateľné. Dominantná vstupná brána je obnovená podľa zachovaných nákresov a je viditeľná už z diaľky. Vedie k nej cesta, ktorá je už potoka lemovaná drevenými figurínami starovekých bojovníkov. Sú dve možnosti ako sa sem dostanete. Autom z Duchonky, cez Prašice-Jacovce-Kuzmice na Bojnú, kde zaparkujete pri Ranč pod Babicou, alebo bicyklom cez Závadu, Záhrady, Ranč pod Babicou Bojná (túto variantu nájdete v sekcii cyklotúry MTB).
Od Ranču je dobre značený chodník a vedie po asfaltke až k odbočke na hradisko Valy. Po cca 2 km dlhej prechádzke po asfaltovej ceste treba prejsť cez potok a asi po 100 m zbadáte prvú drevenú figurínu strážcu. Figuríny vás dovedú až k vstupnej bráne. Celý priestor hradiska pôsobí veľmi mysticky a tajomne. Po chvíli sa dostanete až k západnej bráne, cez ktorú pokračujete po zelenej značke náučného chodníka Považškého Inovca smer Jelenie Jamy. Jelenie Jamy sa nachádzajú na krásnych lúkach, ktoré kvitnú v každom ročnom období inou farbou. Odtiaľ je to na Marhát už len cca 30 min.
Rozhľadňa Marhát má 17 metrov a vidieť z nej niekoľko okresov. Naspäť sa vrátite rovnakou cestou. V závere si ju môžte skrátiť po červenej a obídete samotné hradisko Valy. Celá túra je napriek jej väčšej dĺžke pohodová, bez náročného terénu.
,prevýšenie - 550 m
,dĺžka - 22 km
,čas - cca 4,5 hod.
,odporúčaná výbava - obuv s vhodnou podrážkou, paličky, vetrovka, proviant na dlhšiu túru

Zobraziť mapu Stiahnuť gpx

03.10.2020

Šport |

Po stopách Veľkomoravskej riše na Vrch Úhrad.

Vrch Úhrad (685 m n/m) sa nachádza západne od dedinky Podhradie, ktorá leží len pár kilometrov od Duchonky. Presun autom trvá cca 10 min.
Najjednoduchšie je zaparkovať pod cintorínom, odkiaľ vedie priamy chodník do malého lyžiarskeho strediska. Vrchol Úhradu sa vypína nad zjazdovkou. Chodník k nemu je značený modrou značkou a začína na ľavej strane zjazdovky. Asi v jednej tretine zjazdovky odporúčame odbočiť zo zjazdovky do lesa a urobiť si malú zachádzku, ktorá sa isto oplatí. Nachádza sa tam jaskyňa Opálená skala, ktorá má dĺžku 50 m a hĺbku okolo 13 m. Žije v nej až 6 druhov netopierov a je voľne prístupná.
Od jaskyne pokračujeme opäť nahor popri zjazdovke stále po modrej. Na konci zjazdovky sa nám otvoria krásne výhľady na celé Topoĺčany a pohorie Tribeč. Pokračujeme hustejším lesom až na vrchol.
V dobe Veľkomoravskej ríše bol Úhrad jedným zo strážnych hradísk medzi Ponitrím a Považím. Pozostatky opevnenia sú dodnes viditeľné a ľahko ich nájdete. Výnimočnosť miesta podtrhujú aj historické svedectvá v podobe vykopávok, siahajúce až do staršej doby železnej - halštatu.
Celú atmosféru dotvára aj krásny výhľad z vrcholu na Topoĺčiansky hrad. Ten môžte navštíviť pri spiatočnej ceste, nájdete ho len pár minút od parkoviska.
Táto túra je stredne náročná, vyžadujúca si už miernu zdatnosť pohybu v horách.
Vzdialenosť - 11 km
Prevýšenie - 300 m
Čas - cca 3 hod.
Doporučená výbava - obuv s vhodnou podrážkou, paličky, proviant (voda).

Zobraziť mapu Stiahnuť gpx

27.09.2020

Šport |

K Zázračnej studničke v údolí Železnica

Veľmi ľahká túra, ktorá je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi kľudne aj s kočíkom, trojkolkou alebo kolobežkou.
Vyrážame od recepcie kempu Duchonka, smerom k pomníku, tam sa držíme hlavnej cesty, ktorá vedie k lesníckym bytovkám. Pri konečnej zastávke autobusu dosiahneme úrovne bytoviek, obídeme ich asfaltovou cestou zprava a pokračujeme stále rovno asi 1 km. Cestička, ktorej pravú stranu lemuje potok s rozmanitým brehom, nás privedie k Studničke. Nachádza sa vľavo, priamo k nej vedie drevený most. Dajte pozor, po daždi sa môže šmýkať. Keďže celá túra vedie po starej asfaltovej ceste, nezašpiníte sa od blata ani po daždi. Zvládnu ju aj menšie deti. Okrem pešej turistiky je to ideálna alternatíva na cyklotúru. Ak máte ešte dostatok síl môžete pokračovať dolinou niekoľko kilometrov na Dolné Zľavy, kde je medzi stromami na čistinke krásny rybník so sedením a ohniskom, na ktorom si môžete opiecť špekačky alebo slaninku.
Čas - 1 hodina tam aj späť svižným krokom .
Dĺžka - 4,5 km .
Charakter - rovinatá

Zobraziť mapu Stiahnuť gpx

26.09.2020

Cyklistika |

MTB |

Dĺžka trate: 27 Km

Z Duchonky na vrch Úhrad 685m.n/m

Výjazd na Vrch Úhrad je stredne náročná túra a kondične ju zvládnu aj mierne pokročilí. Práve na tejto trase sa mi osvedčili bezdušové plášte. Trail z vrcholu miestami prekrýva malinčie a napriek tomu som ešte ani raz nelepil. Môžem len doporučiť. Úhrad sa nachádza presne oproti Topoľčianskemu hradu a taktiež bol v dávnej minulosti hradiskom, čo dokazujú aj stále rozpoznateľné zvyšky opevnenia na vrchole. Vyrážame od recepcie kempu na Duchonke smerom k pomníku a pokračujeme na Závadu, Záhrady a odtiaľ pokračujeme k horárni na Zľavy. V letných mesiacoch tu majú v ohrade krásne kone a kozu Lízu (naozaj neviem ako sa volá). Kedysi tu chovali aj muflóny, ale tie som už dlhšie nevidel... . Za horárňou začína stúpanie krásnym hustým lesom. Po pár zákrutách sa dostaneme k rázcestníku "Pod mačacou skalou". Tu odbočíme strmou cestou vpravo a pokračujeme ešte pár zákrut výživným stupákom. Po náročnom stúpaní si konečne užijeme len asi 2 km dlhý mierne zvlnený terén. Značenie tu nie je celkom ideálne a hlavne odbočku na Úhrad môžte ľahko prehliadnuť. Tá sa nachádza na ďalšej väčšej križovatke, ktorá pôsobí ako otočisko pre lesnú techniku. Tu sa vyberieme zasa vpravo, terén je o niečo prudší, ale vrchol je na dosah a tých posledných par sto metrov už nie je problém bajk vytlačiť. K samotnému vrcholu už bicykel neberieme, vedie k nemu len úzky chodník hustým lesom, ktorý sa nachádza presne oproti drevenej informačnej tabuli "Úhrad". Dominantou tohto vrcholu je výhľad. Ako na dlani máme neďaleký Topoľčiansky hrad a v pozadí pohorie Tribeč. Táto túra je zokruhovaná, preto sa nevraciame, ale pokračujeme ďalej po absentujúcej značke. Ako som už spomínal, z vrcholu vedie pekný trail, ktorý môže byť v lete trochu prerastený malinčím. Pri značke na strome nezabudnite odbočiť vľavo, smer zjazdovka Podhradie. Aj tu si užijete krásne zjazdy až po panoramatickú výhliadku, ktorá sa nedá prehliadnuť. Tribeč sa nám otvorí v celej svojej kráse. Od tohto miesta sa držíme zvážnice vľavo. Táto nás dovedie až na rázcestník "Pod smutným vrškom". Tu máme 2 možnosti. Buď po červenej značenej na Dolné Zľavy a cez údolie Železnica na Duchonku, alebo náš tip - smerom na Podhradie a asi po 1 km pri starej rampe ostro doľava. Tu vás čaká pekný dlhý vlnitý zjazd až k Duchonka land. Naše túry sú vyskladané tak aby ich štart a cieľ bol na Duchonke a mal z nich každý cyklista maximálny pôžitok. Preto sa vždy nedržia existujúceho značenia. Odporúčame si stiahnuť GPX a vložiť v telefóne do mapy. Uľahčí vám to orientáciu a znásobí pôžitok.
Dĺžka - 27 km
Obtiažnosť - stredná
Čas - 2, 5 hod
Prevýšenie - 550 m
Doporučenie - na každú túru si zoberte základné náradie a náhradnú dušu v prípade bezdušovych plášťov, sadu na lepenie.

Zobraziť mapu Stiahnuť gpx

05.08.2020

Veľkomoravské hradisko Kostolec

Ak ste milovníkmi histórii, tak aj dovolenku na Duchonke si môžete spríjemniť túrami a výletmi na mnohé zrúcaniny a hradiská Považského Inovca. Jedným z nich je ak hradisko Kostolec. Po pohodovom výstupe s celou rodinou, do výšky 240 m n.m. sa vám otvorí panoramatický výhľad na široké okolie Považia. Toto miesto bolo súčasťou Jantárovej cesty, ktorá spájala severnú a južnú Európu. Kostolec bol osídlený už v dobe kamennej. Na význame naberal v mladšej dobe bronzovej. Síce nám je pojem „knieža“ dobre známy, nič to nemení na veci, že dodnes menom neznámy, ale svojím dielom nezabudnutý veľkomoravský veľmož v polovici 9. storočia tu dal postaviť kostolík, pri ktorom vzniklo prominentné pohrebisko, obytné a hospodárske budovy. Všetko špeciálne chránené valmi a hlbokou priekopou, odkiaľ z pozície svojej moci knieža spravoval svoje kniežatstvo. Podľa odborníkov z odboru architektúry si vzor na stavbu opevnenia naši predkovia zobrali z územia Nemecka, ale kostol stavali asi Taliani. Opevnenie a zrubové stavby boli vypálené. Dnes je už pre vás hotová rekonštrukcia palisádového opevnenia na Kostolci. Je jednoduchá, hranatá, ale na predstavu, ako to vyzeralo kedysi ideálna.
PS: Asi 5 kilometrov od Ducového (začiatok túry na Kostolec) sa nachádza obec Modrová so zoo-farmou NEW ZEALAND. Skutočne inšpirované ostrovnou krajinou v blízkosti Austrálie. Zájdite sa tam pozrieť (najmä ak ste s deťmi).