03.08.2020

Kyselka, alebo Vajcovka Tesáre

Príjemná, 36 km dlhá cyklotrasa, ktorá spája tri priehrady, Duchonka, Nemečky a Tesáre. Na nej si môžete vychutnať krásy vodných nádrží a nekonečné panorámy okolitých zmiešaných lesov s dominujúcou siluetou Topoľčianskeho hradu.
Jednou zo zaujímavostí tejto trasy, vhodnej aj pre rodiny, je Prameň Kyselka, podľa domácich nazývaný „Vajcovka Tesáre“, z ktorého vyviera minerálna voda. Pochádza z rovnakého pohoria, ako liečivá voda v Piešťanoch a má aj podobnú vajcovú chuť. Na rozdiel od tej piešťanskej je studená. Izolovaný prameň sa nachádza priamo pod dnom Tesárskej priehrady. Na cyklotrase vhodnej aj pre rodiny vás na studničku upozorní tabuľa s označením. Dostanete sa k nej po móle. Minerálka pomáha pri trávení a zažívacích ťažkostiach. Svojou nízkou teplotou vám bude na potulkách určite príjemným a zdravým osviežením.

03.08.2020

Kulháň – ťažba zlata

Asi 4 km severne od Duchonky sa nachádza osada Kulháň. Zo svojej dávnej histórie vedúcej ešte do obdobia pred naším letopočtom, bola táto oblasť známa ťažbou zlata. Ako nemí pamätníci týchto čias sa v lesoch pri osade dodnes nachádzajú opakujúce sa valy, jamy a kopy, odborne nazývané pingové polia. O histórii ťažby zlata si môžete prečítať na tabuľkách, ktoré sú súčasťou náučného lesného chodníka Kulháň. 6 km dlhý chodník vedúci pod korunami stromov je vhodný pre rodiny s deťmi, ale aj pre všetkých, ktorí sa radi prejdú v príjemnom tieni zmiešaného lesa. Táto oblasť spolu s okolím neďalekej obce Zlatníky je najstaršia a plošne najrozsiahlejšia spomedzi povrchových ťažísk zlata na Slovensku.