03.08.2020

Pre teba a tvojho štvornohého kamoša

Plánuješ výlet, alebo dovolenku a chceš sa o zážitky deliť so svojim psíkom? Tak Duchonka a okolie sú pre vás oboch ako stvorená. Sme dog friendly naladení. Či to bude túra po vyznačených turistických chodníkoch, bikejoring, kúpanie, alebo polyhovanie pri vode, aportovanie a kúpanie.... Toto všetko si môžeš užiť so svojím štvornohým kamošom. Samozrejme, ako každý milovník psíkov, nezabudni na to, že tvoj štvornohý kamoš je príjemným spoločníkom aj pre okolie ak ťa poslúcha a pozná tvoje povely. Tiež budeš v pohode, ak si tvoj psík užije napríklad pobyt pri vode bez úrazu. Pustiť ho do vody tam, kde sú rybári je pre neho nebezpečné. Zachytenie labky alebo časti kožúška o háčik by mohlo byť pre psíka bolestivé a nepríjemné. U nás si užije príjemný chládok pod stromami priamo na brehu, alebo v borovicovo brezovom háji, ktorý z veľkej časti lemuje vodnú nádrž. Na pešú prechádzku do lesa, alebo bikejoring ti pomôže výbava, na ktorú je tvoj psík zvyknutý, teda obľúbený obojok, pohodlný postroj alebo vodítko, ktoré v prípade potreby môžete použiť..... Tak príď a uži si odpočinok a všetky aktivity. Dovidenia na Duchonke.

03.08.2020

Kyselka, alebo Vajcovka Tesáre

Príjemná, 36 km dlhá cyklotrasa, ktorá spája tri priehrady, Duchonka, Nemečky a Tesáre. Na nej si môžete vychutnať krásy vodných nádrží a nekonečné panorámy okolitých zmiešaných lesov s dominujúcou siluetou Topoľčianskeho hradu.
Jednou zo zaujímavostí tejto trasy, vhodnej aj pre rodiny, je Prameň Kyselka, podľa domácich nazývaný „Vajcovka Tesáre“, z ktorého vyviera minerálna voda. Pochádza z rovnakého pohoria, ako liečivá voda v Piešťanoch a má aj podobnú vajcovú chuť. Na rozdiel od tej piešťanskej je studená. Izolovaný prameň sa nachádza priamo pod dnom Tesárskej priehrady. Na cyklotrase vhodnej aj pre rodiny vás na studničku upozorní tabuľa s označením. Dostanete sa k nej po móle. Minerálka pomáha pri trávení a zažívacích ťažkostiach. Svojou nízkou teplotou vám bude na potulkách určite príjemným a zdravým osviežením.

03.08.2020

Kulháň – ťažba zlata

Asi 4 km severne od Duchonky sa nachádza osada Kulháň. Zo svojej dávnej histórie vedúcej ešte do obdobia pred naším letopočtom, bola táto oblasť známa ťažbou zlata. Ako nemí pamätníci týchto čias sa v lesoch pri osade dodnes nachádzajú opakujúce sa valy, jamy a kopy, odborne nazývané pingové polia. O histórii ťažby zlata si môžete prečítať na tabuľkách, ktoré sú súčasťou náučného lesného chodníka Kulháň. 6 km dlhý chodník vedúci pod korunami stromov je vhodný pre rodiny s deťmi, ale aj pre všetkých, ktorí sa radi prejdú v príjemnom tieni zmiešaného lesa. Táto oblasť spolu s okolím neďalekej obce Zlatníky je najstaršia a plošne najrozsiahlejšia spomedzi povrchových ťažísk zlata na Slovensku.